Psychoterapia
Psychoterapia to specyficzna forma pomocy, o którą mogą wnioskować rodzice. W przypadku dzieci i młodzieży trudnościami, które kwalifikują się do podjęcia psychoterapii, są:
- różnego rodzaju lęki, fobie, w tym fobia szkolna
- nocne moczenie
- zachowania buntownicze
- nieumiejętność odnalezienia się w grupie rówieśniczej
- pogorszenie się w nauce
- depresja
- zaburzenia psychotyczne
- zaburzenia odżywiania
- zachowania autodestrukcyjne
- częste narzekanie na niechęć do życia
- trudności w relacjach z rówieśnikami
Spotkania o charakterze terapeutycznym poprzedza proces diagnostyczno - konsultacyjny. Podczas pierwszych spotkań terapeuta zbiera wywiad o dziecku, po czym spotyka się z samym dzieckiem i dostosowując metodę do wieku, obserwuje jego funkcjonowanie. Następnie terapeuta dzieli się swoim rozumieniem trudności dziecka i proponuje następujące formy pomocy:
- psychoterapię indywidualną
- psychoterapię rodzinną
- psychoedukację
- socjoterapię
Niekiedy kontaktem terapeutycznym obejmowany jest rodzic.
Psychoterapia polega głównie na rozmowie, czasem na zabawie – to zależy od pacjenta. Są to regularne spotkania, zazwyczaj raz w tygodniu.
Psychoterapia dziecka polega na rozumieniu jego zabawy, która z racji okresu rozwojowego staje się jego obszarem do opracowywania złożonych problemów psychologicznych, z którymi dziecko się boryka. Zabawa staje się jakby tajnym językiem i właśnie dzięki tej metodzie terapeuta pomaga dziecku przezwyciężyć jego trudności.
W przypadku pacjentów nastoletnich praca terapeutyczna opiera się na rozmowie, w czasie której terapeuta pomaga nastolatkowi zrozumieć, co się dzieje w nim poprzez poszukiwanie głębszych przyczyn jego postępowania. Z czasem pacjent ma możliwość lepszego radzenia sobie z emocjami i ze zmianami, które w nim zachodzą w okresie dojrzewania.